MRBA.net.au

MRBA

 

Macedon Ranges Basketball Association teams, playing as the Woodend Hawks in the 2018-2019 Summer Sunbury Basketball Association's Junior Domestic competitions, are listed below.

The design of teams is a complex task; our highest priority is to provide maximum development opportunity for all players. This involves several factors, particularly in the Summer season when top-age players from the Winter season must shift into an older age bracket. Equally important, of course, is the need to secure volunteer coaches available for training and games at potentially different venues and tightly-scheduled times on game day. While we do our best to accommodate individual considerations (e.g. sibling connections and player travel logistics) to help ensure players can make training and games, please understand that we are usually too highly constrained to satisfy further individual preferences. Our aim above all else is to help all players become better basketballers, to have an enjoyable season, and to gain more life skills.

Training times and locations will be confirmed below when we have balanced our team coach's availability with limited court availability.

Uniform availability will be confirmed here soon.

 

If you have questions or require further information regarding Woodend Hawks please email our volunteer Hawks Coordinator Anita Kent (anita@mrba.org.au). Thank you Anita!

Registrations for Summer 2018/19 season will open on the 1st of October from our Registration Page.

Boys U12 WHDC1

  • C: Damien Cooper
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Oran Callaghan
  • Sasha Kennedy
  • Ned O'Conner
  • Will Potter
  • Caj Scoloro
  • Will Tuck
  • Levi Zoch
  •  
  •  
Boys U12 WHDN

  • C: Damien Nickels
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Jack Carrick
  • Buster Carrick
  • Riley Coundon
  • Sam Gray
  • James Grey
  • Jordan Muscat
  • Noah Nickels
  • Jordan Veitch
  •  
Boys U12 WHJG

  • C: Jo Gray
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Patrick Cooper
  • Rhys Garrahan
  • Alex Gray
  • Noah Hanegraaf
  • Luca Laird
  • Finlay Watt
  • Joel Zoch
  •  
Boys U12 WHSL

  • C: Simon Leibelt
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Jordan Baldwin
  • Finn Collins
  • Reuben Hewitt
  • Mason Liebelt
  • Austin Pennefather
  • Ben Rankin
  • Noah Richards
  • Matthew Rollinson
  •  
Boys U14 WHAC1

  • C: Andrew Condron
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Tadgh Condron
  • Fletcher Cooper
  • Willem Hanegraaf
  • Gus Hanegraaf
  • Xavier Mitchell
  • Ashley Morgan
  • Marcus Trakosas
  • Oliver Watt
  •  
Boys U14 WHPH

  • C: Paul Hanegraaf
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Liam Callaghan
  • Zac Dudderidge
  • Elliot Foster
  • Max Hanegraaf
  • Diesel Lewis
  • Jack Leyden
  • Gus Mills
  • Thor Royal
  •  
Boys U14 WHTD

  • C: Taylor Downs
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Flynn Awty
  • Ethan Dillon
  • Blake Haass
  • Jacob Jurianz
  • Roy Perry
  • Matthew Waters
  • Lachlan Witowski
  •  
  •  
Boys U16 WHAR

  • C: Aaron Royal
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Lachlan Downs
  • Sebastian Forde
  • Josh Gray
  • Finn Hanegraaf
  • Cormac Hayes
  • Declan Henery
  • Max Kent
  • Saxon Royal
  • Charles Teed
Boys U16 WHJK

  • C: John Krietemeyer
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Jordan Crook
  • Allan Johnson
  • Joel Krietemeyer
  • Andrew McLean
  • Kade Rushford
  • Jett Sanders-Henshall
  • Riley Saunders
  • Jacob Street-Glasson
  • Andre Testa
Boys U19 WHCF

  • C: Chris Forde
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • James Chandler
  • Josh Forde
  • Jonathan Krietemeyer
  • Jeremy Krietemeyer
  • Cole Melling
  • Maurice Nind
  • Josh Squire
  • Griffyn Wood
  •  
Boys U19 WHGU

  • C: Geoff Unwin
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Zac Berger
  • Aden Cooper
  • Ned Dowling
  • Matthew Frith
  • James Inkster
  • Josh Roberts
  • Ethan Turner
  • Riley Unwin
  •  
Boys U19 WHJG1

  • C: John Gehman
  • TM: David Blomfield
  • Training: Mon 8:30-9:30
  • Court: Buffalo
  •  
  • Hunter Blomfield
  • Thomas Frith
  • Gabriel Hebb
  • Joe Hebb
  • Nathanael Ng
  • Lachie Tunn
  • Connor Whitfield
  • Thomas Whittam
  •  
Boys U19 WHJM

  • C: Joe McNamara
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Taylor Downs
  • Oscar MacFarlane
  • Blake McDonald
  • Rory McNamara
  • Josh Muscat
  • Lochy Ormerod
  • Tyson Ryrie
  • Will Tucker
  •  
Girls U12 WHMG

  • C: Mat Guarino
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Zara Conway
  • Scarlette Guarino
  • Jasmine Hogbin
  • Maeve Jackman
  • Eliza Lowe
  • Mali Royal
  • Abby Sinnott
  • Ivy Wills
  •  
Girls U14 WHBT

  • C: Barry Turner
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Bridie Conway
  • Savannah-Lei Cordiner
  • Nikola Cox
  • Torah Dowling
  • Kyrah Guarino
  • Elsie Noonan
  • Sara Rankin
  • Charlotte Ryan
  • Mia Turner
  •  
Girls U14 WHJG2

  • C: John Gehman
  • TM: Craig Lenaine-Smith
  • Training: Wed 6:30-7:30
  • Court: Buffalo
  •  
  • Louise Brierty
  • April Gehman
  • Maisy Hayter
  • Kayla Hogbin
  • Poppy Lenaine-Smith
  • Georgia McNamara
  • Isabelle Nicholson
  • Akira Powell
Girls U16 WHMC

  • C: Megan Condron
  • TM: TBD
  • Training: Mon 5:45-7:30
  • Court: Buffalo
  •  
  • Julia Barrett
  • Cara Beattie
  • Erin Condron
  • Tahlia Henery
  • Scarlett Orritt
  • Lexi Turner
  • Ella Unwin
  • Paige Ward
  • Lotty Wilson-Annan
Girls U16 WHTC

  • C: Tamara Collins
  • TM: TBD
  • Training: Mon 5:45-7:30
  • Court: Buffalo
  •  
  • Sophie Ball
  • Lily Collins
  • Molly Garrahan
  • Macy Geisler
  • Imogen Hewitt
  • Scarlett Lynch
  • Anna Tatton
  • Lauren Trakosas
Girls U16 WHJG3

  • C: John Gehman
  • TM: Kerri Wheaton
  • Training: Mon 5:45-7:30
  • Court: Buffalo
  •  
  • Alexandra Ball
  • Tayah Cordiner
  • Amber Gajic
  • Tess Jackman
  • Claudia Oswin
  • Miette Sandercock
  • Heather Sutton
  •  
Girls U19 WHAC2

  • C: Andrew Condron
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Maddie Condron
  • Jessica Cox
  • Sophia Foster
  • Maddison van Gemert
  • Jordan Savoia
  • Amber Sillar
  • Jade Sillar
  • Sage Taylor
  • Zoe Turner
  • Kasey Ward
Girls U19 WHDC2

  • C: Damien Cooper
  • TM: TBD
  • Training: TBD
  • Court: TBD
  •  
  • Catherine Attard
  • Sydney Beattie
  • Eliza Bell
  • Grace Cooper
  • Olivia Cosgriff
  • Lucy Doolan
  • Ruby Place
  • Elizabeth Snell
  • Sarah Snell
Macedon Ranges Basketball Association
Buffalo Stadium 1-27 Forest St, Woodend
Postal Address: PO Box 606, Woodend VIC 3442
Find us on Team App